Ginekologia i Położnictwa
Endokrynologia Ginekologiczna
Diagnostyka i Leczenie
- Zaburzeń dojrzewania u dziewcząt
- Zaburzeń cyklu miesiączkowego - nieregularnych miesiączek lub ich braku,
- Nieprawidłowych, obfitych krwawień miesiączkowych i międzymiesiączkowych,
- Zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
- Narastającego owłosienia, trądziku, przetłuszczania skóry i innych zmian skórnych uwarunkowanych hormonalnie
- Otyłości i niedowagi w każdym wieku
- Dolegliwości okresu przekwitania,
- Niepłodności,
- Zaburzeń płodności u mężczyzn
- Opieka nad kobietą w ciąży – w tym prowadzenie ciąż wysokiego ryzyka,
- Nawracających poronień.
- Terapia hormonalna okresu menopauzy
- Osteoporozy
- Zmian łagodnych w piersiach, takich jak zmiany włókniste i torbielowate,
Częstym problem, z jakim zgłaszają się do nas pacjentki, są również nawracające zakażenia pochwy – leczenie z rozpoznaniem źródła dolegliwości pozwala na ich skuteczne wyeliminowanie.
W prowadzeniu ciąż szczególny nacisk kładziemy na profilaktykę poronień, przedwczesnych porodów oraz powikłań mogących wystąpić w każdej ciąży. Zajmujemy się także ciążami powikłanymi, w szczególności cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym – zarówno utrwalonym, jak i indukowanym ciążą – zaburzeniami wzrastania wewnątrzmacicznego płodu, zaburzeniami czynności tarczycy i innymi schorzeniami.
Właściwa opieka w ciąży, prowadząca do urodzenia zdrowego dziecka, wiąże się z odpowiednim przygotowaniem do ciąży, wykonywaniem podstawowych badań, czasem wprowadzeniem we wczesnym okresie stosownej profilaktyki, ale również ze współpracą z lekarzami innych specjalności, np.: laryngologiem, endokrynologiem czy urologiem. Dlatego często sami zaglądamy do gardła, wykonujemy testy diagnostyczne, rozpoznajemy inne problemy zdrowotne i bierzemy je pod uwagę w prowadzeniu ciąż naszych pacjentek. Właściwe leczenie przed zajściem w ciążę i przygotowanie do ciąży pozwalają na skuteczne leczenie niepłodności, a po jej wyleczeniu – na szczęśliwe zakończenie ciąży.
Do standardów opieki nad kobietą ciężarną w naszym gabinecie należą: ultrasonografia genetyczna w pierwszym trymestrze ciąży, pomiar długości szyjki macicy za pomocą USG w drugim trymestrze w celu oceny zagrożenia porodem przedwczesnym, ultrasonografia jako integralna część wizyty w trakcie trwania całej ciąży, badania KTG, badania laboratoryjne, m.in. w kierunku toksoplazmozy, różyczki, doustne obciążenia glukozą i wiele innych badań koniecznych w określonych przypadkach.