Badania USG kolana jamy brzusznej Poznań
  • Diagnostyka obrazowa
  • Pracownia usg

Diagnostyka narządu ruchu

USG narządu ruchu pozwala na ocenę stanu mięśni, więzadeł i stawów. Daje możliwość oceny zmian pourazowych, zapalnych, przeciążeniowo-zwyrodnieniowych. USG narządu umożliwia ocenę powierzchni struktur kostnych ze szczególnym uwzględnieniem zmian przystawowych oraz otaczających kości mięśni i aparatu więzadłowego. Skutecznie pozwala na zlokalizowanie trudnych do wykrycia ciał wolnych oraz różnicowanie tkanek miękkich w obrębie kończyn z towarzyszącym obrzękiem. USG narządu ruchu to także szybki sposób na wykrycie torbieli, krwiaków, guzków czy tętniaków.

W zakres wykonywania USG narządu ruchu wchodzą badania takich elementów budowy anatomicznej człowieka jak:
  • staw barkowy
  • staw łokciowy
  • ręka, palce
  • staw biodrowy
  • staw kolanowy
  • staw skokowy
  • stopa
W przypadku stawu barkowego USG przeprowadza się w celu diagnozy bólu oraz ograniczeń zakresu ruchów w stawie. Natomiast badanie USG stawu łokciowego pozwala na ocenę uszkodzonych struktur ścięgien i mięśni oraz ocenę nerwów przebiegających przystawowo. USG stawu skokowego i stopa, pozwala ustalić przyczyny dolegliwości, stopień uszkodzenia więzadeł oraz ścięgien. Badanie stawu biodrowego umożliwia ocenę obecności płynu w stawie biodrowym, który często jest objawem zapalenia stawu oraz umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie konfliktu szyjkowo-panewkowego.

USG narządu ruchu to badanie, które wykazuje wyższą skuteczność wykrywania uszkodzeń tkanek miękkich, aparatu więzadłowego i odcinkowo chrząstki stawowej niż klasyczne badanie rentgenowskie.

Dodatkowo podczas USG narządu ruchu wykonuje się badanie naczyniowe Power Doppler. Pozwala ono na przeprowadzenie trafnej diagnozy oraz szybsze wdrożenie leczenia.

Badanie USG narządu ruchu jest często badaniem kwalifikującym do wykonania nakłucia stawu oraz pozwala na pobranie płynu stawowego do badań diagnostycznych. Wykorzystywane jest w niektórych przypadkach również do podania leków bezpośrednio do stawu.

Gabinety

Gabinet lekarski z zewnątrz Kościelna
Gabinety lekarskie poczekalnia
Gabinet ginekologiczny poczekalnia

Kontakt

Centrum Specjalistyczne Gabinety Lekarskie

Kościelna 28, Poznań
Ginekologia, położnictwo,
Endokrynologia
dr hab n. med
Krzysztof Katulski
Rejestracja
Codziennie od 8.00 do 20.00
Pon., Wt., Śr., Czw.
od 15.00 do 20.00
Pracownia usg


Prof. dr hab. n. med.
Katarzyna Katulska
Rejestracja
Codziennie od 10.00 do 18.00
Pon., Wt., Śr., Czw.
od 15.00 do 20.00
Gabinet gastroenterologiczny

dr hab n. med
Dorota Mańkowska-Wierzbicka
Rejestracja
Codziennie od 10.00 do 18.00
Pon., Wt., Śr., Czw.
od 15.00 do 20.00